ՍՏՈՐԱԳՐՒԵԼ ԵՆ ԵՐԿԿՈՂՄ ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳՐԵՐ
Երեւան (Երկիր) - Նոյեմբերի 10-ին ՀՀ արտգործնախարար Էդւարդ Նալբանդեանը, ով ՀՀ նախագահի գլխաւորած պատւիրակութեան կազմում Հունգարիայում էր, կարճատեւ պաշտօնական այցով Բուդապեշտից ուղեւորւել է Շւէյցարիա:
Բեռն ժամանելուն պէս Էդւարդ Նալբանդեանը հանդիպում է ունեցել Շւէյցարիայի արտաքին յարաբերութիւնների դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Միշլին Քալմի-Ռեյի հետ, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳն մամուլի եւ տեղեկատւութեան վարչութիւնը:
Հանդիպման օրակարգում եղել են երկկողմ համագործակցութեան տարբեր ոլորտներին վերաբերող մի շարք հարցեր, տարածաշրջանային եւ միջազգային խնդիրներ:
Երկուստէք գոհունակութեամբ նշւել է, որ վերջին տարւայ ընթացքում երկկողմ յարաբերութիւններն աննախադէպ զարգացում են ապրել, ինչի վկայութիւնն է Հայաստանի եւ Շւէյցարիայի նախագահների հանդիպումը, արտգործնախարարների միջեւ կայացած տասնեակ բանակցութիւնները եւ Շւէյցարիայի միջնորդութիւնը հայ-թուրքական յարաբերութիւնների կարգաւորման գործընթացում:
Յարաբերութիւնների զարգացումը նշանաւորւել է Շառլ Ազնաւուրի` Շւէյցարիայում ՀՀ դեսպան նշանակմամբ, ինչպէս նաեւ Հայաստանում Շւէյցարիայի դիւանագիտական ներկայացուցչութեան հիմնադրմամբ:
Բարձր գնահատելով վերջերս հայ-շւէյցարական յարաբերութիւնների զարգացման դինամիկան` Էդւարդ Նալբանդեանը եւ Միշլին Քալմի-Ռեյը կարեւորել են բարձր մակարդակի փոխայցելութիւնների, իրաւապայմանագրային դաշտի ընդլայնման անհրաժեշտութիւնը` որպէս համակողմանի համագործակցութեան առաւել ամրապնդման երաշխիք:
Նախարարները, կարեւորելով երկու ԱԳՆ-ների միջեւ հաստատւած արդիւնաւէտ համագործակցութիւնը, պայմանաւորւածութիւն են ձեռք բերել իրենց կողմից ղեկավարւող գերատեսչութիւնների միջեւ պարբերական խորհրդատւութիւններ անցկացնելու վերաբերեալ, նաեւ քննարկել են միջազգային կազմակերպութիւններում համագործակցութեան ընդլայնման հնարաւորութիւնը: Եւրոպայի խորհրդում Շւէյցարիայի գալիք նախագահութեան համատեքստում նախարարները մտքեր են փոխանակել կազմակերպութեան օրակարգային հարցերի եւ գործունէութեանն առնչւող խնդիրների շուրջ:
Զրուցակիցները պայմանաւորւել են քայլեր ձեռնարկել առեւտրատնտեսական յարաբերութիւնների խթանման ուղղութեամբ` կարեւորելով այդ բնագաւառում գործարար շրջանակների նախաձեռնութիւնները:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական յարաբերութիւնների կարգաւորման գործընթացին եւ Շւէյցարիայի միջնորդութեանը` Էդւարդ Նալբանդեանը երախտագիտութիւն է յայտնել միջնորդական ջանքերի համար: Հայաստանի արտգործնախարարի բնորոշմամբ` Շւէյցարիան ստանձնել էր մի առաքելութիւն, որը պահանջում էր միաժամանակ հաստատակամութիւն եւ զսպւածութիւն, երեւակայութիւն, զգուշութիւն ու համբերութիւն, եւ միջնորդ պետութիւնը պատւով է կատարել այդ առաքելութիւնը:
Էդւարդ Նալբանդեանը եւ Միշլին Քալմի-Ռեյն անդրադարձել են նաեւ Հարաւային Կովկասի տարածաշրջանային հարցերին եւ զարգացումներին:
Այցելութեան շրջանակներում Շւէյցարիայի կառավարութեան ընդունելութիւնների պալատում Էդւարդ Նալբանդեանը եւ Միշլին Քալմի-Ռեյը ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետութեան կառավարութեան եւ Շւէյցարիայի դաշնային խորհրդի միջեւ կանոնաւոր օդային հաղորդակցութիւնների մասին համաձայնագիրը» եւ «Հայաստանի Հանրապետութեան կառավարութեան եւ Շւէյցարիայի դաշնային խորհրդի միջեւ դիւանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց համար մուտքի արտօնագրի պահանջը վերացնելու մասին համաձայնագիրը»:
Արարողութիւնից յետոյ տեղի է ունեցել նախարարների համատեղ մամուլի ասուլիսը:
Նոյեմբերի 11-ին Հայաստանի արտգործնախարարը վերադարձել է Երեւան:
0 Պատգամ: